A block of ice of mass 0.7 kg and initial temperature T = 0 o C is placed in a s
ID: 1486498 • Letter: A
Question
A block of ice of mass 0.7 kg and initial temperature T = 0 oC is placed in a sealed insulated container full of Helium gas, initially at temperature 215 oC and pressure of 1 atm. The volume of the Helium is 660 L, and is constant. Helium is a monatomic ideal gas.
What is the mass of the liquid water when the system comes to equilibrium? (In other words, how much ice melts?)
Assume no heat is lost to the surroundings.
Give your answer in kg to three significant digits. Do not include units in your answer.
Explanation / Answer
here change of temperature dT = 215 -0 = 215 degc
Use the principle of calorimetry as
Heat lost by Heium = 5 /2 n R T
for ideal gas equaion pV = nRT
nR = 1.013 e 5 * 660 e -3/(215+275)
nR = 136.44
heat lost = 5/2 * 136.44 * 215 = 73.36 kJ
mL = MCDT
m = (73.36 e 3 /333.55)
m = 220 gms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.