Four lawn sprinkler heads are fed by a 1.9 cm diameter pipe. The water comes out
ID: 1486977 • Letter: F
Question
Four lawn sprinkler heads are fed by a 1.9 cm diameter pipe. The water comes out of the heads at an angle of 39° to the horizontal and covers a radius of 7.6 m.
(a) What is the velocity of the water coming out of each sprinkler head? (Assume zero air resistance.)______m/s
(b) If the output diameter of each head is 3.0 mm, how many liters of water do the four heads deliver per second?_______L/s
(c) How fast is the water flowing inside the 1.9 cm diameter pipe?________m/s
The answers aren't (a) 9.77m/s (b) 0.000276 L/s (c) 0.43 m/s
Here's a practice problem with the correct answers for reference:
Four lawn sprinkler heads are fed by a 1.9 cm diameter pipe. The water comes out of the heads at an angle of 37° to the horizontal and covers a radius of 8.4 m
(a) 9.25 m/s
(b) 0.262 L/s
(c) 0.923 m/s
Thanks!
Explanation / Answer
Given
Range = 7.6 m
theta = 39 degrees
a) let v2 is the speed of water through sprinler.
we know,
horizontal range, R = v2^2*sin(2*theta)/g
v2^2 = R*g/sin(2*theta)
v2= sqrt(R*g/sin(2*theta))
= sqrt(7.6*9.8/sin(2*39))
= 8.73 m/s
b) Volume flow rate = 4*A2*v2
= 4*(pi*d2^2/4)*v2
= 4*(pi*(3*10^-3)^2/4)*8.73
= 0.247*10^-3 m^3/s
= 0.247 L/s
c) Use Continuty equaltion
A1*v1 = 4*A2*v2
v1 = 4*v2*(A2/A1)
= 4*v2*(pi*d2^2/4)/(pi*d1^2/4)
= 4*v2*(d2/d1)^2
= 4*8.73*(0.3/1.9)^2
= 0.87 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.