An object has a mass m = 0.4kg. It is attached to a spring that has spring const
ID: 1487016 • Letter: A
Question
An object has a mass m = 0.4kg. It is attached to a spring that has spring constant of k = 75N/m. At time t = 0 the object is pulled to a distance of 10 cm from its equilibrium position (which you may choose conveniently at x = 0). The surface on which the object moves is frictionless. (Assume the motion is horizontal.) What force does the spring exert on the object just before it is released? (Assume the positive direction is the direction in which the object is pulled before it is released. Indicate the direction with the sign of your answer.) What are the angular frequency, the frequency, and the period of the oscillation? What is the amplitude of the oscillation? What is the maximum speed of the object?Explanation / Answer
Force applied=-kx
where k=spring constant=75 N/m
x=0.10 m
So, force,F=75*0.1=7.5 N
Period,T=2*pi*(m/k)1/2
mass,m=0.4 kg
k=75 N/m
So, T=2*3.14*(0.4/75)0.5=0.458 s
Angular frequency,w=2*3.14/T=13.69 rad/s
frequency,f=1/T=2.183 Hz
x=Asinwt
Amplitude,A=x/sinwt
A=0.10/sin(13.69*0.458)=0.916 m
Maximum speed,v=Aw
A=amplitude
w=angular frequwncy,
So v=0.916*13.69=12.53 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.