A 63 kg object falls freely from rest and strikes the ground. During the collisi
ID: 1488081 • Letter: A
Question
A 63 kg object falls freely from rest and strikes the ground. During the collision with the ground, the object comes to rest on a time of 0.040 sec. The average force exerted on it by the ground is 18000 N, where the upward direction is taken to be the positive direction. From what height did the object fall? Assume that the only force acting the object during the collision is that due to the ground. A 63 kg object falls freely from rest and strikes the ground. During the collision with the ground, the object comes to rest on a time of 0.040 sec. The average force exerted on it by the ground is 18000 N, where the upward direction is taken to be the positive direction. From what height did the object fall? Assume that the only force acting the object during the collision is that due to the ground. A 63 kg object falls freely from rest and strikes the ground. During the collision with the ground, the object comes to rest on a time of 0.040 sec. The average force exerted on it by the ground is 18000 N, where the upward direction is taken to be the positive direction. From what height did the object fall? Assume that the only force acting the object during the collision is that due to the ground.Explanation / Answer
Impulse is given by
m2v2-m1v1 = F*t
m2v2 = f*t
v2 = f*t/m2 = 18000*0.04/63 = 11.428 m/s
v^2 = 2*a*s
m*v^2 = 2*f*s
s = m*v^2/2f
s = 63*11.428^2/2*18000 = 0.228 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.