A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in the figure. At the initial
ID: 2189123 • Letter: A
Question
A 61.0 kg skier is at the top of a slope, as shown in the figure. At the initial point , she is 8.0 m vertically above point .
(a) Setting the zero level for gravitational potential energy at (b), find the gravitational potential energy of this system when the skier is at (a) and then at (b) . Finally, find the change in potential energy of the skier-Earth system as the skier goes from point to point .
PEi = J
PEf = J
?PE = J
(b) Repeat this problem with the zero-level at point .
PEi = J
PEf = J
?PE = J
(c) Repeat again, with the zero level 2.00 m higher than point .
PEi = J
PEf = J
?PE = J
Explanation / Answer
1. Pi=mgh=61*9.8*0=0j Pf=mgh=61*9.8*-8=-4782.4J 2. Pi=mgh=61*9.8*0=4782.4J Pf=mgh=61*9.8*-8=0J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.