A cicular loop of wire, 8.0 cm in diameter and having 600 turns is placed outsid
ID: 1488944 • Letter: A
Question
A cicular loop of wire, 8.0 cm in diameter and having 600 turns is placed outside and close to one end of a relatively large solenoid with variable current. the solenoid is sufficiently large such that the magnetic fied it generates is homogeneous over the area of the loop. two ends of the loop are connected to a voltmeter that measures the voltage induced inside the loop. when the solenoid is powered up the magnetic field changes from zero to final steady value of 0.5 T. How quickly must the magnetic field be switched on so that the icduced voltage in the lop does no exceed 12V. ( the unit of answer is S)
Explanation / Answer
induced emf = - d(phi)/dt
magnetic flux = B.A ,
change in magnetic field is dB = B2-B1 = 0.5 T
induced emf = 12 V
12 V = dB/dt
dt = 0.5/12= 0.04167 s = 41.67 ms
Time t = 41.67 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.