Achilleus\'s tent is made from a double layer material. The inner layer is wool
ID: 1489588 • Letter: A
Question
Achilleus's tent is made from a double layer material. The inner layer is wool (kwool = 0.025 W/(m K)), and the outer layer is canvas (kcanvas = 0.064 W/(m K)). On a cold night the temperature outside the tent is 2°C, the temperature inside the tent is 16°C, and the temperature between the two layers of material is 5°C. The tent has a surface area of 7.0 m2, and the canvas layer is 3.4 mm thick.
What is the rate of heat loss through the tent?
How thick is the layer of wool in Achilleus' tent?
Please help! I have a physics final and I am really struggling with these
Explanation / Answer
rate of loss of heat = Kcanvas*A*(Tjunction - Toutside)/d
A =area
d = thickness
H = 0.064*7*(5-2)/0.0034 = 395.29 W <<<<<<------answer
+++++++++++++++++++++
rate of loss of heat through achilleus = rate of loss of heat through canvas
Kwool*A*(Tinside - Tjunction)/d1 = 395.29
0.025*7*(16-5)/d2 = 395.29
thickness = d2 = 4.86 mm <<----answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.