A particle moves so that position x in meters is given as a function of time t i
ID: 1490581 • Letter: A
Question
A particle moves so that position x in meters is given as a function of time t in seconds by the equation x(t) = c1 cos(c2t + c3), where c1 = .0296 m, c2 = 323 s ^-1 , c3 = 1.05 . Give numerical values for the following:
(a) Amplitude (m)
(b) Angular frequency (rad/s)
(c) Frequency (Hz)
(d) Period (s)
(e) Phase constant (rad) (f) What is the position (m) of the particle at t = 3.00 ms?
(g) What is the velocity (m/s) of the particle at t = 3.00 ms?
(h) What is the acceleration (m/s2) of the particle at t = 3.00 ms?
Explanation / Answer
here this equation is same as
X(t) = X(m) cos(wt +Q)
by the comparision
a. amplitude is
X(m) = C1 = 0.0296 m Ans
b. angular frequency
W = C2 = 323 rad/s Ans
c. frequency is
F =W / 2 x 3.14
= 323 / 2 x 3.14
= 51.43 Hz Ans
d. period is
T = 2 x 3.14 / W
= 2 x 3.14 / 323
=0.01944 s Ans
e. phase constant
Q = C2 = 1.05
and at t = 3ms
X = 0.0296 cos( 323 x 3 x10-3 + 1.05)
= -0.01282 m here negative sign represent only direction of motion
g. as we know that
V = dX / dt
= - 0.0296 x 323 x sin2.019
= - 8.61645 m/s Ans
h. we know that
a = dV / dt
= c1 c2 c2 cos( c2t + c3)
= -1338.236 m/s2 Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.