A particle moves from x-y point (1,1) to point (2,4) to point (3,9) in time 2/sq
ID: 2107711 • Letter: A
Question
A particle moves from x-y point (1,1) to point (2,4) to point (3,9) in time 2/sqr(5) seconds (.8944 seconds). It is not at rest at point (1,1).
• In what direction is the net force on it?
•What is its average acceleration in the x-direction? •
What is its average acceleration in the y-direction? (Use your basic definitions.)
• Where was it at t=0, assuming all accelerations are constant?
What was itsvelocity at t=0?
• What is its
• What is its
• Write down an expression for
r(t) using i-hat and j-ha
Explanation / Answer
a) It is following y=x^2 curve.....thus force is in +ve x direction and +ve y-direction..........
b)s= 1/2*a*t^2 implies.... (3-1) = 1/2 *a*(.8944)^2 implies avg. acceleration = 5m/s2..........
c) similarly, avg. acceleration in y dirn. = 20m/s2......
d) At (1,1).....
Displacement = sqrt(8^2+ 2^2) = 8.246m.........
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.