Assume the height of the roller coaster is Y = 49 m (take the reference point, Y
ID: 1490778 • Letter: A
Question
Assume the height of the roller coaster is Y = 49 m (take the reference point, Y = 0, as the bottom of the coaster hill). If the car starts from rest at point A. What is the speed of the car at the bottom of the hill? What is the speed of the car when it reaches point B? You measure the speed at point B to be 12 m/s. Is this greater or less than the speed you expected? What may be the reason for the difference? Given the information in part b, What was the net work done on the car from point A to B? What was the work done by gravity on the car from point A to B?Explanation / Answer
apply energy conservation from top t0 bottom
loss in potential energy =gain in ke
m*g*40 = 1/2*m * v^2
v^2 = 2* 9.8* 40
v = 28 m/s
same here for b
m*g*(40-25) = 1/2*m * v^2
v^2 = 2* 9.8* 15
v = 17.1464 m/s
b)
we got
Vb =17.1464
but measured speed = 12 m/s
reason
energy lost in friction and air drag this is not ideal condition
c)
net work done = change in KE = 1/2* 0.1 * 12^2 = 0.5 *0.1*144 = 7.2 J
work done by gravity = m*g*( 40-25) = 0.1 *9.8 * 15 = 14.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.