Assume the homogeneous (uniform) corrosion of iron in a deaerated acid solution
ID: 891117 • Letter: A
Question
Assume the homogeneous (uniform) corrosion of iron in a deaerated acid solution at pH =4. Plot polarization curves for iron and hydrogen. Estimate Ecorr, icorr, and the corrosion rate in microns per year.
Given:
For Iron:
i0 = 10-8 A/cm2
ba = bc = 50 mV
aFe2+ = 10-6
For hydrogen
i0 = 10-6 A/cm2
ba = bc = 100 mV
iL = 10-3 A/cm2
What is the minimum current density required for the cathodic protection of Fe?
Explanation / Answer
The question is not very clear. Let’s see.
The solution is deaerated, so you can suppose that O2 is missing as dissolved gas. But H2 is there (introduced by bubbling).
The anodic reaction in the electrochemical cell is
Fe = Fe2+ + 2 e.
At the moment of your plot, some Fe2+ is in solution at a concentration/activity 10-6 M
The standard reduction potential ( from a Table) is – 0.44 V versus SHE
(half reaction Fe2+(aq) + 2 e– = Fe(s)).
From Nernst equation, the actual potential of Fe electrode is
E = - 0.44 – (0.059/2)log([Fe2+]/[Fe])=
= - 0.44 – 0.0295log([10-6/1)=
= - 0.44 + 0.0295x6 =
= - 0.263 V versus SHE
This is an equilibrium potential. For any higher potential the reaction goes in this direction Fe(s) = Fe2+(aq) + 2 e– , i.e. corrosion.
So, assume that it is the corrosion potential.
Ecorr = - 0.263 V versus SHE
At the corrosion potential the current is i0 =1x 10-8 A/cm2
icorr = 1x 10-8 A/cm2 (in fact a current density)
( Note 1A= 1C/s)
For a 1 cm2 Fe sample, the current quantity for 1 year is
Q = I x t =
= 10-8 A x 365 days x 24 h/day x 3600 s/h =
= 3.1536x10-1 C per cm2 = 3 x10-1 C per cm2
For 1 mol Fe to be reacted……………you need 96500/2 C
X …………………………………… 3.1536x10-1 C
X = 6.5 x 10-6 mol Fe is corroded in 1 year
6.5 x 10-6 mol x 55.8 g/mol = 3.7 g Fe corroded in 1 year per 1 cm2
This is the corrosion rate:
3.7 g Fe year-1 cm-2
For a cathodic protection you have to stop the process, imposing a reverse current with the same current density: 1x 10-8 A/cm2
With these data:
For Iron:
i0 = 10-8 A/cm2
ba = bc = 50 mV
Ecorr =- 0.263 V versus SHE
and looking to a general polarisation curve, you can plot/imagine the polarisation curve for Fe, including a Tafel plot.
The polarisation curve pass by i=0 at E = - 0.263 V
But I suppose that the task is to record it in fact/experimentaly.
For the cathodic process you may consider many reactions
2H+ +2e = H2
2H2O + O2 +4e = 4 HO-
At least partially the catodic reaction involves hydrogen
2H+ +2e = H2 i0 = 10-6 A/cm2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.