Two parallel rails with negligible resistance are 15.0 cm and are connected by a
ID: 1490784 • Letter: T
Question
Two parallel rails with negligible resistance are 15.0 cm and are connected by a resistor of resistance R_3 = 5.00 Ohm. The circuit also contains two metal rods having resistances of R_1 = 11.5 Ohm and R_2 = 15.0 Ohm sliding along the rails (see figure). The rods are pulled away from the resistor at constant speeds of v_1 = 4.00 m/s and v_2 = 2.00 m/s, respectively. A uniform magnetic field of magnitude B = 0.0100 T is applied perpendicular to the plane of the rails. Determine the current in R_3.Explanation / Answer
induced emf in the first rod, V1 = B*v1*L
= 0.01*4*0.15
= 0.006 volts
current through R1, I1 = V1/(R1+R3)
= 0.006/(11.5 + 5)
= 3.63*10^-4 A
induced emf in the second rod, V2 = B*v2*L
= 0.01*2*0.15
= 0.003 volts
current through R2, I2 = V2/(R2+R3)
= 0.003/(15 + 5)
= 1.5*10^-4 A
so, current through R3 = I1 + I2
= 3.63*10^-4 + 1.5*10^-4
= 5.13*10^-4 0.513 mA or 513 micro A<<<<<<-----------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.