Bernoulli Equation: Water flows from a reservoir down a circular pipe of diamete
ID: 1490839 • Letter: B
Question
Bernoulli Equation: Water flows from a reservoir down a circular pipe of diameter D = 1 cm at the instant shown. The difference in height between the water’s surface in the reservoir and the pipe’s outlet is h = 2 m. Assuming viscosity is negligible, calculate the flow rate Q, in cm3/sec, at which water will exit the pipe at the instant shown.
Hints: Pressures at the surface of the reservoir and at the pipe’s outlet are both equal to atmospheric pressure. The reservoir is very large compared to the pipe, so the velocity with which the reservoir’s free surface decreases in height is much smaller than the fluid velocity exiting at the pipe’s outlet.
Explanation / Answer
from bernoulies theorem
1/2*rho*v^2 = rho*gh
v = sqrt(2gh)
v = sqrt(2*9.8*2) = 6.26 m/sec
volume flow rate = A*v = 3.14*r^2*v = 3.14*0.5^2*626 = 491.41 cm^3/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.