The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without frictio
ID: 1490923 • Letter: T
Question
The figure below shows a bar of mass m = 0.300 kg that can slide without friction on a pair of rails separated by a distance l = 1.20 m and located on an inclined plane that makes an angle theta = 35.0 degree with respect to the ground. The resistance of the resistor is R = 1.80 Ohm and a uniform magnetic field of magnitude B = 0.500 T is directed downward, perpendicular to the ground, over the entire region through which the bar moves. With what constant speed v does the bar slide along the rails?Explanation / Answer
here,
resistance, R = 1.80 ohms
length of rod, l = 1.20 m
mass = 0.300 kg
angle of plane, A = 35 degrees
Magnatic field, B = 0.500 T
force along path = force due to field
mgSinA = I*B*L*Sin(90-35)
Solvign for Current, I = mg*Sin35/B*L*Sin55
I = mg*Sin35/B*L*sin55
I = (0.3 * 9.81 * Sin35)/(0.5*1.20*Sin55)
I = 3.435 A
Therefore,
Emf = I*R
B*l*v = I*R
Solving for Velocity of rod, v
v = I*R/B*l
v = 3.435*1.80/(0.5*1.2)
v = 10.305 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.