As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 10.3. A block of m
ID: 1491014 • Letter: A
Question
As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 10.3. A block of mass m = 0.860 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k = 95.0 N/m. The block is given a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x axis, and then released from rest.
(a) What is the force (magnitude and direction) that the spring exerts on the block just before the block is released? N
(b) Find the angular frequency of the resulting oscillatory motion. rad/s
(c) What is the maximum speed of the block? m/s
(d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of the block. m/s2
Explanation / Answer
a)
F = - k X = 95 x 0.120 = - 11.4 N
negative sign indicates direction if opposite to displacement , hence direction = negative X-axis
b)
w = sqrt(k/m) = sqrt(95/0.86) = 10.5 rad/s
c)
A = amplitude = 0.120
Vmax = AW = 0.12 x 10.5 = 1.26 m/s
d)
maximum acceleration= Aw2 = 0.12 (10.5)2 = 13.23
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.