1.Suppose that a simple pendulum consists of a small 75 g bob at the end of a co
ID: 1491025 • Letter: 1
Question
1.Suppose that a simple pendulum consists of a small 75 g bob at the end of a cord of negligible mass. If the angle ? between the cord and the vertical is given by
? = (0.071 rad) cos[(3.0 rad/s) t + ?],
what is its maximum kinetic energy?
2.The figure shows that if we hang a block on the end of a spring with spring constant k, the spring is stretched by distance h = 2.8 cm. If we pull down on the block a short distance and then release it, it oscillates vertically with a certain frequency. What length must a simple pendulum have to swing with that frequency?
3.The figure shows the transverse velocity u versus time t of the point on a string at x = 0, as a wave passes through it. The scale on the vertical axis is set by us = 5 m/s. The wave has form y(x, t) = ymsin(kx - ?t + ?). What is ? , in the range from - ? to +? ? (Caution: A calculator does not always give the proper inverse trig function, so check your answer by substituting it and an assumed value of ? into y(x, t) and then plotting the function.)
Explanation / Answer
given
= (0.071 rad) cos[(3.0 rad/s) t + ],
diffrentiate with respect to t
d/dt = -0.071 ( 3 ) sin ( 3t+)
again differentiate with respect to t
alpha = d^2/dt^2 = -0.071 ( 3 )^2 cos ( 3t+) = -(3)^2
alpha = - mg L/I *
-(3)^2 = mg L/ mL^2 *
L = 9.8/ 9 = 1.088 m
the maximum kinetic energy is
K= 1/2 mw^2 xcm^2 = 1/2 mw^2 ( L thtea)^2
= 1/2 * (3)^2 ( 0.075) ( 1.088*0.071)^2
=2.01 * 10^-3 J
As per guidelines I worked first problem
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.