1.Suppose that a stock is expected to pay a $1 dividend at the end of this year
ID: 2734688 • Letter: 1
Question
1.Suppose that a stock is expected to pay a $1 dividend at the end of this year and that your required return on equity investments is 9%. Using a one-period model of stock price determination, if you expect to sell a stock you buy today a year later for $17.0, you will be willing to pay for the stock the amount $ (Round your response to the nearest two decimal places)
2.Suppose that a stock is expected to pay a $1 dividend next year, that the dividend is expected to grow at 2%
per year, and that your required return on this equity investment is 8%. Using the Gordon growth model, the price you would be willing to pay for the stock is $
Explanation / Answer
1.
Dividend paid at year end=$1
Selling price after one year=$17
Required rate of return=9%
Price today=Dividend + Price after one year / required rate of return
P=1/ (1+.09) +17/(1+.09) =16.51
Stock purchase price =$16.51
Note: Please don’t post multiple question under a single post. As per Chegg guidelines only the first question is answered.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.