Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron q=-1.6x10^-19 is traveling wast with an instantaneous velocity of 2.

ID: 1491137 • Letter: A

Question

An electron q=-1.6x10^-19 is traveling wast with an instantaneous velocity of 2.5x10^5 m/s when it enters a uniform magnetic field B of 0.45 T that points 35 degrees north of east. What is the magnitude and direction of the force on the electron in newtons? An electron q=-1.6x10^-19 is traveling wast with an instantaneous velocity of 2.5x10^5 m/s when it enters a uniform magnetic field B of 0.45 T that points 35 degrees north of east. What is the magnitude and direction of the force on the electron in newtons?

Explanation / Answer

Force = q ( v x b) where q = charge of electron

v = velocity of electron

b = magnetic field

electron moves in west direction magnetic field 35 degrees north of east

so angle between velocity and magnetic field = 180 - 35 = 145 degrees

therefore force = 1.6 x 10-19 x 2.5 x 10 5 x 0.45 x sin 145 = 1.0324 x 10 -14

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote