An RLC circuit includes a 10 ohm resistor, 1.5 microfared capacitor and 50 milli
ID: 1491486 • Letter: A
Question
An RLC circuit includes a 10 ohm resistor, 1.5 microfared capacitor and 50 milli-Hendry inductor connected in series. The capacitor is rated at 1200v, its maximum safe voltage. The circuit is driven by an AC voltage source euqal to V=100sinwt volts.
A) At what frequency is the current in the circuit a maximum?
B) What is the peak current in the circuit at this frequency?
C) What are the voltages across the resistor, capacitor and inductor at this frequency?
D) What is the current in the circuit at 50% of the resonant frequency?
Explanation / Answer
Resistance = R = 10 ohm
Capacitance = C = 1.5 microfarad
Inductance = L = 50 mH
Capacitor maximum safe voltage = 1200 volt.
Source
V = 100Sin(wt)
A). Resonance frequency fo
fo = 1/(42(LC)) = 92.5 Hz.
B). Peak current = peak voltage / Resistance = 100/10 = 10 A
C). Voltage across resistor
VR = 10×10 = 100 volt
Across capacitor
Vc = Xc×I ={1/ (2×92.5×1.5×10-6)}×10 = 114.71 volt
Across inductor
VL = XLI = 2×92.5×50×10-3×10 = 290.60 volt.
D). At 50% frequency
f = 92.5/2 = 46.25 Hz
XL = 2fL = 14.53 ohm
Xc = 1/(2fC) = 2294.13 ohm
Impedence = 2279.6 ohm
Max current = 100/2279.6 = 0.044 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.