An RLC circuit has a sinusoidal voltage supplied to it at 355 kHz with a peak vo
ID: 1600649 • Letter: A
Question
An RLC circuit has a sinusoidal voltage supplied to it at 355 kHz with a peak voltage of 635 V; a 37 k Ohm resistance; a 13 mu F capacitance; and a 76 H inductance. What is the peak current for this circuit? A) 17 mu A B) 3.7 mu A C) 8.7 mu A D)5.0 mu A An RLC circuit has a resistance of 3.0 k Ohm, a capacitance of 25.0 mu F, and an inductance of 27.0 H. If the frequency of the alternating current is 1.0/pi kHz, what is the phase shift between the current and the voltage? A) -1.5 rad B) 3.1 rad C) 18 rad D)-1.6 radExplanation / Answer
(1) ans
Given that
frequency f=355KHz
resistance R=37K ohm
inductance L=76 H
capacitance C=13*10^-6 F
peak voltage V=635 v
now we find the inductance reactance and capacitance reactance
inductance reactance XL=L(2*3.14*f)=76*2*3.14*355*10^3=169434.4*10^3 ohm
capacitance reactance Xc=(1/C*2*3.14*f)1/2*3.14*355*13*10^-6=34.5 ohm
impedence Z=[R^2+(XL-Xc)^2]^1/2=[37000^2+(169434400-34.5)^2]^1/2=1.7*10^8 ohms
now we find the peak current
peak current I=V/Z=635/1.7*10^8=3.7*10^-6 A
the correct option is B
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(2) ans
Given that
resistance R=3000 ohms
inductance L=27 h
capacitance C=25*10^-6 F
frequency f=1/pi KHz
now we find the XL and Xc
XL=2*pi*f*L=2*Pi*1/pi*10^3*27=54*10^3 ohm
Xc=1/2*pi*(1/pi)*10^3*25*10^-6=20 ohms
now we find the phase shift b/w the current and voltage
phase shift=tan^-1[XL-Xc/R]=tan^-1[54000-20/3000]=86.82 degree/57.3=1.52 radians
the correct option is A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.