An RLC circuit has 150 resistance, 5.0Fcapacitance and 600mH inductance conected
ID: 1748937 • Letter: A
Question
An RLC circuit has 150 resistance, 5.0Fcapacitance and 600mH inductance conected to an AC source with avoltage V= (140V)sin(1000t), t is in seconds. Calculate: a. impedance of the circuit b. Irms that flows through the circuit c. the disipated power d. phase of the angle between the voltage and thecurrent e. frequency of resonance of the circuit I did it but, the numbers are too high, there has to be a lotof mistakes. I have a couple more problems if anyone is interestedi can pay. An RLC circuit has 150 resistance, 5.0Fcapacitance and 600mH inductance conected to an AC source with avoltage V= (140V)sin(1000t), t is in seconds. Calculate: a. impedance of the circuit b. Irms that flows through the circuit c. the disipated power d. phase of the angle between the voltage and thecurrent e. frequency of resonance of the circuit I did it but, the numbers are too high, there has to be a lotof mistakes. I have a couple more problems if anyone is interestedi can pay.Explanation / Answer
. 1. = 2**f = 1000 2. f = (1000)/(2*) = 159.2 Hertz 3. XL = *L = (1000)*(600.0E-3Henry) = 600.0 4. XC = 1/(*C) = 1/[(1000)*(5.0E-6 Farad) = 200.0 5. Z = impedance = {(R)2 +(XL - XC)2}(1/2) ={(150)2 + (600 -200)2}(1/2) = 427.2 6. Vrms = (140Volts_peak)*(1/(2)) = 99.0 volts_rms 7. Irms = (Vrms)/(Z) = (99volts_rms)/(427.2) = 231.8E-3 Ampere_rms 8. Power =(Vrms)*(Irms)*cos() = (99.0volts_rms)*(231.8E-3 Ampere_rms)*(150/427.2) =8.055 Watts 9. = arctan[(XL -XC)/R] = 69.44degrees . 10. r = [L*C](-1/2) =577.35 radians/second 11. fr = (r)/(2*)= 91.9 Hertz .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.