A 57.0-cm wire is moving to the right at a speed of 7.30 m/s across two parallel
ID: 1491715 • Letter: A
Question
A 57.0-cm wire is moving to the right at a speed of 7.30 m/s across two parallel wire rails that are connected on the left side, as shown in the figure. The whole apparatus is immersed in a uniform magnetic field which has a magnitude of 0.830 T and is directed into the screen. What is the emfinduced in the wire? The induced emf causes a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rails. In what direction does the current flow around the circuit? If the moving wire and the rails have a combined total resistance of 1.15 Ohm, what applied force would be required to keep the wire moving at the given velocity? Assume that there is no friction between the moving wire and the rails.Explanation / Answer
given
L = 57 cm = 0.57 m
v = 5.3 m/s
B = 0.83 T
A) induced emf in the wire, emf = B*v*L
= 0.83*7.3*0.57
= 3.45 volts
B) counterclockwise direction (According to Lenz's law)
C) Power dissipated in the resistor = power supplied by the externam force
emf^2/R = F*v
==> F = emf^2/(R*v)
= 3.45^2/(1.15*7.3)
= 1.42 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.