A simple pendulum is 0.42 m long. At t = 0 it is released from rest starting at
ID: 1491729 • Letter: A
Question
A simple pendulum is 0.42 m long. At t = 0 it is released from rest starting at an angle of 10degree. Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t = 0.35 s? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t = 3.45 s? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part C Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t = 6.00 s? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
here,
theta0 = 10 degree
L = 0.42 m
theta = theta0 * sin(sqrt(g/L) * t)
A)
at t = 0.35 s
theta = 10 * sin(sqrt(9.8/0.42) * 0.35 )
theta = 9.23 degree
B)
at t = 3.45 s
theta = 10 * sin(sqrt(9.8/0.42) * 3.45 )
theta = - 8.18 degree
C)
at t = 6 s
theta = 10 * sin(sqrt(9.8/0.42) * 6 )
theta = - 6.51 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.