A simple pendulum is 0.26 mlong. At t = 0 it is released from rest startingat an
ID: 1675031 • Letter: A
Question
A simple pendulum is 0.26 mlong. At t = 0 it is released from rest startingat an angle of 11°. Ignore friction. (Use g =9.8 m/s2.)(a) What will be the angular position of the pendulumat t = 0.65 s?
°
(b) What will be the angular position of the pendulumat t = 1.95 s?
°
(c) What will be the angular position of the pendulumat t = 5.00 s?
°
(a) What will be the angular position of the pendulumat t = 0.65 s?
°
(b) What will be the angular position of the pendulumat t = 1.95 s?
°
(c) What will be the angular position of the pendulumat t = 5.00 s?
°
Explanation / Answer
Although there are three questions to this problem, all we reallyneed to do is find a function for in terms of t and we canjust plug in the necessary three values for t to get our threeanswers. The equation for the angular position of a simple pendulum startingfrom rest at max is given via simple harmonic motion: (t) = 0*cos(2t / T) Where 0 is the maximum angle that the pendulum canachieve, t is the time passed, and T is the period ofoscillation. We can find T using another equation for simplependulums: T = 2*(L / g) The problem statement gives us the necessary info to solve forT: T = 2*(0.26 / 9.8) T = 1.023 s Now we can formulate our function for (remember that0 = 11 deg): (t) = 11*cos(2t / 1.023)(specific to this problem only) Remember to set your calculator to degree mode. I'll do the first one: t = 0.65 s: (t) = 11*cos(2*0.65 / 1.023) (t) = 11 degrees (rounded to two sigfigs). This is because the pendulum has made just about oneswing over to its peak on the other side. The other two are very similar.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.