A circular loop of area 0.2 m 2 is placed in a uniform magnetic field. The curre
ID: 1491858 • Letter: A
Question
A circular loop of area 0.2 m2 is placed in a uniform magnetic field. The current in the loop is 2A. The loop makes an angle of 45 degrees with the magnetic field and flux through the loop is 0.08 Wb.
a) What is the magnitude of the magnetic field through the loop?
b) What is the magnetic torque on the loop when the plane of the loop is parallel to the magnetic field?
c) The plane of the loop is perpendicular to the magnetic field. The magnetic field increase by 2.4 T in 1.5 seconds. What emf is induced in the coil?
Explanation / Answer
a) magnetic flux is phi = B*A*cos(45)
0.08 = B*0.2*cos(45)
magnetic field is B =0.565 T
b) Torque is T = B*i*A*cos(0) = 0.565*2*0.2*cos(0) = 0.226 N-m
c) dB/dt = 2.4/1.5 = 1.6 T/s
emf e = A*dB/dt = 0.2*1.6 = 0.32 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.