Can someone help me answer this question? The slender rod AB shown has a mass of
ID: 1491872 • Letter: C
Question
Can someone help me answer this question?
The slender rod AB shown has a mass of m = 77.0 kg and is being supported by a rope and pulley system stationed at C. Starting from rest (in the position shown), the rope and pulley system tug on the rod causing it to rotate about A. The torque applied to the pulley is T = 2.65 kN-m and has an effective moment arm of r = 0.160 m. The dimensions shown in the figure are l = 2.90 m and h = 1.90 m. Assume the pulley is frictionless and massless. Tangential Component of the Reaction at A Determine the tangential component of the reaction the rod exerts on the pin at A. Use the coordinate system set up by the free-body diagram below.Explanation / Answer
Hi. I can see that this is a subquestion. I notice that there is missing data, which is the angle theta. I need to have this info. Please, tell me the value of this angle as a comment and i will give you the answer of this question.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.