A solenoid 2m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (primary
ID: 1491971 • Letter: A
Question
A solenoid 2m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (primary). A 5 turn coil (seconday) with negligible resistance is wrapped around the solenoid and connected to a 180 ohm resistor. The solenoid current is given by (I=I0 Sin(wt)) where I0=85A, w= 210 rad/s and t is in seconds.
a) determine the magnetic field at the center of the solenoid (primary) at t=1ms.
b) determine the peak emf induced in the secondary loop.
c) what is the current in the secondary coil when the primary coil current is a maximum.
I think the answers should be a)0.0556T, b)19.8v,C) I=0 when primary max
Explanation / Answer
Length of solenoid = 2 m
Diameter = 30 cm = 0.30 m
Number of turns =N = 5000 turns
Solenoid current = 85×Sin(wt)
w = 210 rad /s
Secondary coil turns = 5
Resistance = R = 180 ohm
(a). n = N/L = 5000/2 = 2500
At t = 1 ms = 10-3 s
Current = I = 85×Sin(210×10-3) = 85×0.21 = 17.72 A
Magnetic field at center = = 0.056 T
(b). Emf induced = rate of change of flux
= A.dB/dt
Area = A = (0.15)2 = 0.071 m2
Emf = 5×(0.071)×(4×10-7 ×2500)×(85×210) = 3.98 volt
(c). The current in the secondary coil will be zero when there is maximum current in primary coil is maximum .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.