Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An unstable particle at rest breaks up into two fragmentof unequal mass.The mass

ID: 1492019 • Letter: A

Question

An unstable particle at rest breaks up into two fragmentof unequal mass.The mass of the lighter fragment is 2.50 x10-28 kg and that of the heavier fragment is 1.67 x10-27 kg

a)If the lighter fragment has a speed of 0.893c after thebreak up ,what is the speed of the heavier fragment?

b) what was the rest mass of the original unstable particle?

Question 4 options:

m=1.35 x 10-23 kg

m=1.15 x 10-27 kg

m=2.7 x 10-23 kg

m=2.3 x 10-27 kg

m=1.35 x 10-23 kg

m=1.15 x 10-27 kg

m=2.7 x 10-23 kg

m=2.3 x 10-27 kg

Explanation / Answer

(a) In relativistic domain, momentum (p) is defined as
p = y (gamma)* m v
where y (gamma) = {1 / sqrt [ 1- (v/c)^2]}
Momentum conservation of fission
0 = y1 m1 v1 + y2 m2 v2

y2 m2 v2 = - y1 m1 v1
[1/y2] m1 v1 = - [1/y1] m2 v2
[sqrt [ 1- (v2/c)^2] m1 v1 = - [sqrt [ 1- (v1/c)^2] m2 v2
>>>squaring
[ 1- (v2/c)^2] (m1 v1)^2 = [ 1- (v1/c)^2] (m2 v2)^2
(m1 v1 c)^2 - (m1 v1 v2)^2 = (c m2 v2)^2 - (m2 v1 v2)^2
(m1 v1 c)^2 = v2^2 [ (m2 c)^2 - (m2 v1)^2 + (m1 v1)^2]
v2^2 = (m1 v1 c)^2 / [ (m2 c)^2 - (m2 v1)^2 + (m1 v1)^2]
v2^2 = (m1 v1 c)^2 / [ (m2 c)^2 – v1^2 (m2^2 + m1^2)]
v2^2 = (m1 v1)^2 / [ (m2)^2 – (v1/c)^2 (m2^2 + m1^2)]
v2^2 = (m1 v1)^2 / [ (m2/y1)^2 + m1^2)]
v2 = (m1 v1) / sqrt [ (m2/y1)^2 + m1^2)]

Now,
{1 / y1} = sqrt [ 1- (v1/c)^2] = sqrt [ 1- (0.893)^2] = 0.45
{m2 / y1} = 0.45 *1.67 *10^-27 = 7.515*10^-28
{m2 / y1}^2 = 56.475*10^-56

again, m1^2 = 6.25*10^-56

So,
sqrt [m2 / y1}^2 + m1^2] = 7.92*10^-28
Therefore,
v2 = (2.5*10^-28)* 0.893* 3x10^8) / 7.92*10^-28
v2 = (2.5* 0.893* c ) / 7.92
v2 = 0.316 c

So, heavier mass will move with v2 = 0.316 c

(b) Last option, m = 2.3 x 10^-27 kg is the correct answer.

Explanation:

Rest mass of heavier particle, m01 = m1xsqrt(1-v^2/c^2) = 1.67x10^-27xsqrt(1 - 0.316^2) = 1.58x10^-27 kg

like-wise, rest mass of lighter particle, m02 = 2.50x10^-28xsqrt(1 - 0.893^2) = 1.125 x 10^-28 kg

So, the rest mass of the original unstable particle, m0 = m01 + m02 = 1.58x10^-27 + 1.125 x 10^-28

= 16.925 x 10^-28 kg = 1.70 x 10^-27 kg. This value is closer to the last option. I think there may be some calculation errors, you may reclaculate again for some correction because there is gap between 1.7 and 2.3. BEST OF LUCK.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote