An unstable nucleus of mass 2.9 10-26 kg, initially at rest at the origin of a c
ID: 2140170 • Letter: A
Question
An unstable nucleus of mass 2.9 10-26 kg, initially at rest at the origin of a coordinate system, disintegrates into three particles. One particle, having a mass of m1 = 8.5 10-27 kg, moves in the positive y-direction with speed v1 = 7.2 106 m/s. Another particle, of mass m2 = 1.4 10-26 kg, moves in the positive x-direction with speed v2 = 3.8 106 m/s. Find the magnitude and direction of the velocity of the third particle.
magnitude= ____? m/s
direction= _____ degrees counterclockwise from the +x-axis
Explanation / Answer
as no external force on the system of the unstable nucleus [the distintegration is due to internal force]
thus ,the momentum of the system is conserved.
total mass,M=2.9*10^-26 kg
m1=8.5*10^-27 kg
v1=7.2*10^6 j m/s
m2=1.4*10^-26 kg
v2=3.8*10^6 i m/s
m3=M-(m1+m2)
=6.5*10^-27 kg
=>initial momentum=final momentum of the system
=>(2.9*10^-26)*0=(8.5*10^-27)*(7.2*10^6 j )+(1.4*10^-26)*(3.8*10^6 i)+ (6.5*10^-27 )*v
=>v=-8.18*10^6 i-9.42*10^6 j m/s
=>magnitude=12.48*10^6 m/s
angle =229 degree from the positive x direction in counter clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.