A blue car with mass m_c = 433 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s an
ID: 1492543 • Letter: A
Question
A blue car with mass m_c = 433 kg is moving east with a speed of v_c = 21 m/s and collides with a purple truck with mass m_t = 1293 kg that is moving south with a speed of v_t = 10 m/s. The two collide and lock together after the collision. What is the magnitude of the initial momentum of the car? What is the magnitude of the momentum of the car-truck combination immediately after the collision? What is the speed of the car-truck combination immediately after the collision? Compare the initial and final kinetic energy of the total system before and after the collision: KE_i = KE_f KE_i > KE_f KE_iExplanation / Answer
PART 1
m1.v1 = 433 x 21 = 9093
PART 2
Truck = m2.v2 = 1293 x 10 = 12930
PART 4
let common velocity after collision = Vx in east and vy in south
then by moment conservation ;
Car truck momentum = sqrt (9093 ^2 + 12930^2) = 15807.199
PART 3
angle = tan^-1 (12930/9093) = 54.88 South of eats
PART 5
velocity = 15807.199 /(483+ 1293) = 8.9 m/s
PART 6
Ke.i = Ke f
by conservation of enrgy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.