Use the worked example above to help you solve this problem. A proton is release
ID: 1492578 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A proton is released from rest at x = -1.10 cm in a constant electric field with magnitude 1.52 103 N/C, pointing in the positive x-direction.
(a) Calculate the change in potential energy when the proton reaches x = 5.40 cm. Correct: Your answer is correct. -1.58e-17 J
(b) An electron is now fired in the same direction from the same position. What is its change in electric potential energy if it reaches x = 11.80 cm? Correct: Your answer is correct. 3.14e-17 J
(c) If the direction of the electric field is reversed and an electron is released from rest at x = 3.40 cm, by how much has its electric potential energy changed when it reaches x = 7.50 cm? Correct: Your answer is correct. -9.84e-18 J
EXERCISE HINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK! Find the change in electric potential energy associated with the electron in part (b) as it goes on from x = 0.118 to x = -0.019 m. (Note that the electron must turn around and go back at some point. The location of the turning point is unimportant, because changes in potential energy depend only on the end points of the path.) PE = _____ J
Explanation / Answer
w1 = E*q*(A-x1) = u2-u1
w2 = E*q*(x2+A)= u3-u2
change in PE = work done
dPE = E*q*(x2-x1)
dPE = 1.52*10^3*1.6*10^-19*(0.019+0.118)
dPE = 3.33*10^-17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.