A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 2.20 m contains wa
ID: 1492974 • Letter: A
Question
A closed and elevated vertical cylindrical tank with diameter 2.20 m contains water to a depth of 0.700 m. A worker accidently pokes a circular hole with diameter 0.0210 m in the bottom of the tank. As the water drains from the tank, compressed air above the water in the tank maintains a gauge pressure of 5.00 times 10^3 Pa at the surface of the water. Ignore any effects of viscosity. Just after the hole is made, what is the speed of the water as it emerges from the hole? Part B What is the ratio of this speed to the efflux speed if the top of the tank is open to the air? Part C How much time does it take for all the water to drain from the tank? Part D What is the ratio of this time to the time it takes for the tank to drain if the top of the tank is open to the air?Explanation / Answer
Part a)
For this problem we use the expression Bernoulli
P + ½ v2 + g y = cte
We write this expression for two points, the water surface and exit through the hole
Point 1 surface water
point 0 hole level (tank bottom)
P1 + g y1 = Po + ½ vo2 + g yo
We assume that as the gap is small speed water height is zero
P1-Po + g (y1- yo ) = ½ v02
= 1000 Kg/m³
Given the pressure manometrical is Pm = P - Patm accordingly
P = Pm + Patm
P1 -Po = Pm + Patm - Patm = Pm
vo2= (P1-Po + g (y1- yo )) 2/
vo2= (5 103 + 1000 9.8 ( 0.7-0) ) 2 / 1000
vo2= (11860) 2 /1000
vo2= 23.72
vo = 4.87 m/s
Part b)
If the tank is opened
pressure on the water surface is equal to atmospheric pressure
P1 = Patm
P1- Po= Patm – Patm = 0
v22= g (y1- yo) 2 = 2g y1
v22= 2 9.8 0.7 =13.72
v2= 3.70 m/s
Vclosed/Vopen = Vo/V2 = 4.87/3.70 = 1.316
Part c)
for this is an approximation since by reducing the height of water surface velocity changes
Let's use the expression for flow
Q = A v
Q = r2 v
Q = 0.0212 4.87
Q = 6.747 10-3 m³/s
This is the outflow, which we assume constant
the tank capacity is
V = R2 y1
V = 2.22 0.7
V = 10.64 m³
We use a rule of proportions to find the time
6.747 10-3 m³---- 1 s
10.64 m³ -------t
t = 10.64 / 6.747 10-3
t = 1.578 103s
60s = 1 min
t = 26.29 min
Part d)
We calculate the new flow
Qopen= A v2
Q = r2 v2
Q = 0.0212 3.70
Qopen = 5.126 10-3 m³/s
5.126 10-3 m³---- 1 s
10.64 m³ -------t
t = 10.64 / 6.747 10-3
t = 2.0756 103s
60s = 1 min
topen= 34.59 min
topen/t= 34.59/26.29 = 1.316
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.