Answer: 15. [2pt] In the previous problem, if the battery provides a voltage V =
ID: 1493063 • Letter: A
Question
Answer:
15. [2pt]
In the previous problem, if the battery provides a voltage V = 4.75 V, the capacitor has C = 4.0 C and the resistor has R = 400.0 , what is the capacitor voltage Vc at time t = 1.4 ms?
Answer:
16. [2pt]
In the previous problem, what is the total energy dissipated in the resistor after time t = 0?
Answer:
17. [2pt]
For the circuit in the previous problem, consider the case when the switch is in position b for a long time, then switched to position a at time t = 0. What is the capacitor voltage Vc at time t = 1.8 ms?
Answer:
Explanation / Answer
14)
When it is at position a for a long time, The Capacitor will be fully charged and Voltage across the Capacitor = Vb.
A) In the instant after the switch is thrown, the voltage across the capacitor is zero. = False. (It is Vb)
B) In the instant after the switch is thrown the current through the capapacitor is zero.= False. (Capacitor wil have Voltage across it, Vb and it will start discharging).
C) In the instant after the switch is thrown the voltage across the resistor is zero. = False, ( The Capacotor will start discharging via Resistor, so there will be current flowing in the circut and there will be potential across the resistor.)
D) The current through the resistor equals the current through the capacitor at all times. = True. ( Same current will flow in the circut.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.