Question 9 A uniform wheel of mass 10.0 kg and radius 0.400 m is mounted rigidly
ID: 1493174 • Letter: Q
Question
Question 9
A uniform wheel of mass 10.0 kg and radius 0.400 m is mounted rigidly on an axle through its center (see the figure). The radius of the axle is 0.200 m, and the rotational inertia of the wheel-axle combination about its central axis is 0.600 kg·m2. The wheel is initially at rest at the top of a surface that is inclined at angle ? = 69.3o with the horizontal; the axle rests on the surface while the wheel extends into a groove in the surface without touching the surface. Once released, the axle rolls down along the surface smoothly and without slipping. When the wheel-axle combination has moved down the surface by 1.40 m, what are (a) its rotational kinetic energy and (b) its translational kinetic energy?
Explanation / Answer
Conservation of energy is usually a good starting point. The PE lost must equal the total KE gained. I'm assuming the mass of wheel + axle is 10kg although the question is ambiguous.
PE lost, Ep = m.g.h = 10 x 9.8 x 3.22 sin(69.3) = 295.18 J
The rotational KE, Er = 0.5 Iz w^2
(where Iz is the moment of inertia of the wheel-axle and w is the angular velocity)
The translational KE, Et = 0.5 m (w.r)^2
(where m is the mass of wheel + axle and r is the axle radius and w is angular velocity. w.r is the velocity of the axle in the direction of the slope)
The total KE, Es = Er + Et = 0.5 ( Iz + m.r^2 ).w^2
Es = 0.5 ( 0.6 + 10 x 0.2^2 ) w^2
Es = 0.5 w^2
Conservation of energy dictates that Es = Ep
295.18 = 0.5 w^2
w^2 = 590.37
a) rotational KE = 0.5 Iz w^2 = 0.5 x 0.6 x 590.37 = 177.11 J
b) translational KE = 295.18 - 177.11 = 118.07 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.