Question 9 A uniform wheel of mass 10.0 kg and radius 0.400 m is mounted rigidly
ID: 1491926 • Letter: Q
Question
Question 9 A uniform wheel of mass 10.0 kg and radius 0.400 m is mounted rigidly on an axle through its center (see the figure). The radius of the axle is 0.200 m, and the rotational inertia of the wheel-axle combination about its central axis is o.600 kg-m2. The wheel is initially at rest at the top of a surface that is inclined at angle 10.50 with the horizontal; the axle rests on the surface while the wheel extends into a groove in the surface without touching the surface. Once released, the axle rolls down along the surface smoothly and without slipping. When the wheel-axle combination has moved down the surface by 8.57 m, what are (a) its rotational kinetic energy and (b) its translational kinetic energy? Wheel Axle Axle GrooveExplanation / Answer
Decrease in GPE:
GPE = m*g*L*sin(theta)
Decrease in GPE is equal to gain in total KE, due to conservation of energy.
KE comes in both rotational and translational forms:
KErot = 1/2*I*omega^2
KEtrans = 1/2*m*v^2
GPE = KEtrans + KErot
No-slip condition relates omega and v:
v = omega*r
r is the axle's outer radius
Thus:
KEtrans = 1/2*m*r^2*omega^2
Update:
m*g*L*sin(theta) = 1/2*omega^2*(m*r^2 + I)
solve for omega:
omega = sqrt(2*m*g*L*sin(theta)/(m*r^2 + I))
Substitute in to both equations for modes of KE storage:
KEtrans = 1/2*m*r^2*(2*m*g*L*sin(theta)/(m*r^2 + I))
KErot = 1/2*I*(2*m*g*L*sin(theta)/(m*r^2 + I))
Data: g:=9.8 N/kg; L:=8.57 m; theta:=10.5 deg; I:=0.6 kg m^2; m:=10 kg; r:=0.2 m;
Simplify:
KEtrans = g*L*sin(theta)*m^2*r^2/(m*r^2 + I) = 61.22J
KErot = g*L*sin(theta)*m*I/(m*r^2 + I) = 1311J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.