Consider the RC circuit in the figure below. The switch was at a position a for
ID: 1493341 • Letter: C
Question
Consider the RC circuit in the figure below. The switch was at a position a for a long period of time and it is suddenly switched to position b at t=0.
What is Vc at time t = 2.00 ms?
Use the following data : R = 461.5 , C = 4.00 F, Vb = 3.55 V.
What is the total energy dissipated by the resistor R after the switch is thrown?
Using the same data as before, consider the case when the switch is in position b for a long time, and then it is switched to positiona at time t = 0. What is Vc at time t = 2.00 ms?
Explanation / Answer
a)
TIme Constant
T=RC =461.5*4*10-6
T=1.846 ms
In a RC circuit ,Voltage as a function of time for discharging is given by
VC=Vbe-t/T
VC = 3.55e-1.846/2
VC = 1.41 Volts
b)
Energy dissipated in resistor after switch is thrown is
U=(1/2)CVb2=(1/2)*(4*10-6)*3.552
U=2.52*10-5 J or 25.2 uJ
c)
For charging
VC=Vb[1-e-t/T]
VC = 3.55[1-e-1.846/2]
VC = 2.14 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.