Two 12.0-cm-diameter electrodes 0.59 cm apart form a parallel-plate capacitor. T
ID: 1493741 • Letter: T
Question
Two 12.0-cm-diameter electrodes 0.59 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 15 V battery. -What is the charge on each electrode after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process. -What is the electric field strength inside the capacitor after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process. -What is the potential difference between the electrodes after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process.Explanation / Answer
Capacitance, C = e0 A / d
for d = 1.9 cm = 0.019 m
C = (8.854 x 10^-12 x pi x 0.06^2) / (0.019) = 5.27 x 10^-12 F
Q = C V = 5.27 x 10^-12 x 15 = 7.91 x 10^-11 C .......Ans
E = V/d = 15 / (0.019) = 789.5 V/m .........Ans
V = 15 Volt .......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.