Two speakers are driven by the same amplifier and emit sinusoidal waves in phase
ID: 1494335 • Letter: T
Question
Two speakers are driven by the same amplifier and emit sinusoidal waves in phase. The speakers are on the x axis a distance d = 2.80 m apart. The frequency of the sound waves produced by the loudspeakers is 200 Hz. For a point on the x axis between the two speakers, at what values of x will (a) destructive interference occur, and b) constructive interference occur? (c) Can destructive or constructive interference occur at a point on the x axis to the right of both speakers or to the left of both speakers? Explain. [Assume the speed of sound is 336 m/s.]
Explanation / Answer
lambda = v/f = 336/200 = 1.68 m
part a )
for destructive interferance
dL = (m+1/2)*lambda
m = 0
dL = 0.84
m =1
dL = 2.52 m
part b )
for constructive interferance
dL = m*lambda
m = 1
dL = 1.68 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.