Two speakers are driven by the same amplifier and emit sinusoidal waves in phase
ID: 1556164 • Letter: T
Question
Two speakers are driven by the same amplifier and emit sinusoidal waves in phase. The speakers are on the x axis a distance d= 2.50 m apart. The frequency of the sound waves produced by the loudspeakers is 200 Hz. For a point on the x axis between the two speakers, at what values of x will (a) destructive interference occur, and b) constructive interference occur? (c) Can destructive or constructive interference occur at a point on the x axis to the right of both speakers or to the left of both speakers? Explain. [Assume the temperature is 86 degree F (30 degree C).]Explanation / Answer
speed of the sound is
V = 331.3+ 0.6 T) = 331+0.6(30) = 349.3 m/s
Constructive interference will occur when the difference in the distances traveled by
the two sound waves in reaching point P is an integer number of wavelengths. That
is, when
lamada = v/f= 349.3/200 Hz = 1.745 m
(d-x)- x = n lmada
x= d- n lamda/2
for n = 0
x= d/2 = 2.5/2 = 1.25 m
for n= 1
x= d- n lamda/2
=2.5-1(1.745)/2
=0.376 m
for distrutive interference
(d-x)- x = n lmada/2
d- n lamda/2 = 2x
x= d- n lamda/4
x= d/4 = 2.5/4 = 0.625 m
for n = 1
x= d- n lamda/4
=2.5-1(1.745)/4
=0.188 m
(c)
Yes, all. All of them between both speakers.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.