An average person eats a daily diet consisting of about 2000 Cal of energy. 1 Ca
ID: 1494423 • Letter: A
Question
An average person eats a daily diet consisting of about 2000 Cal of energy. 1 Cal (or kcal) is equal to approximately 4.2 kJ.
a. For a body temperature of 37°C, determine the rate of entropy change for an average person.
b. For a room temperature of 23°C, determine the total rate of entropy generation for the combined, isolated system consisting of the person in Part a. and the room.
c. The temperature of a lightbulb is T = 3000 K (as opposed to 37°C for the person). Determine the rate of entropy generation for an isolated system consisting of a room containing a single lightbulb that consumes power at the same rate as an average person.
Explanation / Answer
a)
dS = (4.2*1000)/(37+273) = 13.55 J/K
(b)
dS = (4.2*1000)/(23+273) = 14.2 J/K
(c)
dS = (4.2*1000)/(3000) = 1.4 J/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.