The Tacoma electrical power plant (located just up the valley) has a generator t
ID: 1494793 • Letter: T
Question
The Tacoma electrical power plant (located just up the valley) has a generator that is represented by the picture below. The loop (which is 0.6 m high by 1.5 m wide with N = 500 turns) spins such that the magnetic flux through the loop is given by phi_B (t) = NBA sin (omega t). The coil turns in a magnetic field of 0.4 T, and spins at an angular frequency of oemga = 62.8 rad/s. What is the maximum EMF (epsilon) induced in the coil? (If you cannot get an answer, use a value of 1500 with appropriate units for later parts of the problem.) If the coil is connected to a resistive load of R = 300 Ohm, what is the maximum current that will flow in the resistor? (If you cannot get an answer, use a value of 4700 with appropriate units for later parts of the problem.) What is the magnitude of the maximum torque exerted on the loop due to the induced current?Explanation / Answer
a)
B = magnetic field = 0.4 T
w = angular frequency = 62.8 rad/s
A = Area = 0.6 x 1.5 = 0.9 m2
N = number of turns = 500
Maximum EMF is given as
E = NBAw
E = 500 x 0.4 x 0.9 x 62.8 = 11304 volts
b)
R = resistance = 300 ohm
i = current = induced EMF / R = 11304 / 300 = 37.7 A
c)
maximum torque = NiAB = 500 x 37.7 x 0.4 x 0.9 = 6786
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.