The figure shows a particle that carries a charge of q0 = 2.80 106 C. It is movi
ID: 1495127 • Letter: T
Question
The figure shows a particle that carries a charge of q0 = 2.80 106 C. It is moving along the +y axis at a speed of v = 5.0 106 m/s. A magnetic field B with arrow of magnitude 3.95 105 T is directed along the +z axis, and an electric field E with arrow of magnitude 111 N/C points along the x axis
(ii) How do you determine the direction of the magnetic force acting on the negative charge?
Determine the direction which is perpendicular to B with arrow and v with arrow using Right-Hand Rule No. 1 (RHR-1). The magnetic force is in the same direction for negative charges, and in the opposite direction for positive charges.
Determine the direction which is perpendicular to B with arrow and v with arrow using Right-Hand Rule No. 1 (RHR-1). The magnetic force is in the same direction for positive charges, and in the opposite direction for negative charges.
Locate the direction of the magnetic field because the magnetic force is in the same direction.
Locate the direction of the electric field. The magnetic force is in the same direction for positive charges, and in the opposite direction for negative charges
(iii) How do you determine the direction of the electric force acting on the negative charge?
Determine the direction which is perpendicular to B with arrow and v with arrow using Right-Hand Rule No. 1 (RHR-1). The electric force is in the same direction for negative charges, and in the opposite direction for positive charges.
Determine the direction which is perpendicular to B with arrow and v with arrow using Right-Hand Rule No. 1 (RHR-1). The electric force is in the same direction for positive charges, and in the opposite direction for negative charges.
Locate the direction of the electric field because the electric force is in the same direction.
Locate the direction of the electric field. The electric force is in the same direction for positive charges, and in the opposite direction for negative charges
Explanation / Answer
q0 = 2.80 * 10^-6
V= 5*10^6 j
B= 3.95*10^-5 k
E = 111 - i
magnetic force on charge = q*VXB = 2.80 * 10^-6 * ( 5*10^6 j ) X(3.95*10^-5 k)
= 2.80 * 10^-6 * 5*10^6 *3.95*10^-5 *- i
= 0.000553 N in +x direction
electric force = qE = 2.80 * 10^-6 * 111 (- i ) = 0.0003108 N in +x direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.