A glass sheet measuring 15.0 cm x 30.0 cm is covered by a very thin opaque coati
ID: 1495247 • Letter: A
Question
A glass sheet measuring 15.0 cm x 30.0 cm is covered by a very thin opaque coating. In the middle of this sheet is a thin, straight scratch 0.00110 mm thick, as shown in (Figure 1). The sheet is totally immersed beneath the surface of a liquid having an index of refraction of 1.44. Monochromatic light strikes the sheet perpendicular to its surface and passes through the scratch. A screen is placed under water a distance 31.0 cm away from the sheet and parallel to it. You observe that the first dark fringes on either side of the central bright fringe on this screen are 23.0 cm apart. What is the wavelength of the light in air?Explanation / Answer
Sin A = Lambda / a
lambda = wavelength in liquid
n = lambda_air / lambda
Tan A =( 23/2) /31 = arcTan(23/62) = 20.35 deg
lambda = a ( Sin A ) = 1.1*10^-6( Sin 20.35 deg) = 0.382* 10^-6 m
n = 1.44
lambda_air = n*lambda = 1.44 * 0.382*10^-6 = 550.08 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.