Two 13.0-cm-diameter electrodes 0.50 cm apart form a parallel-plate capacitor. T
ID: 1495391 • Letter: T
Question
Two 13.0-cm-diameter electrodes 0.50 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 15 Vbattery.
Part A: What is the charge on each electrode after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process. Answer with comman in between (Q1,Q2).
Part B: What is the electric field strength inside the capacitor after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process.
Part C: What is the potential difference between the electrodes after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process.
Explanation / Answer
part A ) Capacitance = eo A/d = 8.85*10^-12*pi*(0.13/2)^2/0.019 = 6.2 *10^-12 F
Q = CV = 6.2 *10^-12 F *15V = 9.27 *10^-11 C
(Q1,Q2) = ( 9.27 *10^-11 C, - 9.27 *10^-11 C)
PART B) E = V/d = 15/0.019 = 789 V/m
part C) 15 volt as they are connected with battery
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.