A ball of mass m = 500g is being lifted vertically upward by a cable wrapped aro
ID: 1495721 • Letter: A
Question
A ball of mass m = 500g is being lifted vertically upward by a cable wrapped around a pulley which has a radius r2 = 1m. This pulley is fastened to a larger pulley, which has a radius r1 = 2m, so that they form a "dual" pulley and turn as a single unit about the center axle, relative to which the combined moment of inertia is I = .5 kgm^2. The larger pulley rotates by means of the cable wrapped around it and attached to the motor that maintains a tension of magnitude T1 = 7.5 N in the cable. Find:
a.) The tension force T2 in the cable connected to the ball.
b.) The angular acceleration (alpha) of the "dual" pulley.
c.) The vertical acceleration ay of the ball.
Explanation / Answer
Mass of ball = 500 gram = 0.5 kg
R1 = larger radius = 2 m
R2 = small radius = 1 m
Moment of inertia of dual pulley = Ip = 0.5. kg.m2
Tension T1 = 7.5 N
(a). T2 - Mg = Ma
( 7.5×2 - T2 ×1= 0.5×(a/1)
Solving both the equations
T2 = 9.95 N
(b). Angular acceleration = (7.5×2- 9.95×1)/(0.5) = 10.1 rad /s2
(c). Vertical acceleration = 10.1 ×1 = 10.1 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.