Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ball of mass 1.5 kg is thrown upward. It leaves thethrower\'s hand with a velo

ID: 1726708 • Letter: A

Question

A ball of mass 1.5 kg is thrown upward. It leaves thethrower's hand with a velocity of 10 m/s. The followingquestions refer to the motion after the ball leavesthe trower's hand. Assume that the upward direction ispositive. Show all calculations.       *How long does it take forthe ball to return to the thrower's hand?       *What is the finalvelocity of the ball just before it reaches the hand?       *What is the change inmomentum of the ball?       *What is the impulsecalculated from the change in momentum?       *What is the average forceacting on the ball?       *After the ball hits thethrower's hand, it comes to rest in 0.25 sec. What is the netimpulse exerted on the ball?       *What is the average forceexerted by the hand on the ball after it comes to rest(Hint: Don't forget the gravitationalforce)? A ball of mass 1.5 kg is thrown upward. It leaves thethrower's hand with a velocity of 10 m/s. The followingquestions refer to the motion after the ball leavesthe trower's hand. Assume that the upward direction ispositive. Show all calculations.       *How long does it take forthe ball to return to the thrower's hand?       *What is the finalvelocity of the ball just before it reaches the hand?       *What is the change inmomentum of the ball?       *What is the impulsecalculated from the change in momentum?       *What is the average forceacting on the ball?       *After the ball hits thethrower's hand, it comes to rest in 0.25 sec. What is the netimpulse exerted on the ball?       *What is the average forceexerted by the hand on the ball after it comes to rest(Hint: Don't forget the gravitationalforce)?

Explanation / Answer

mass m = 1.5 kg initial velocity u = 10 m / s (a). time taken T = 2u / g                           = 2.04 s (b).final velocity v = -u = -10 m /s     Since it final velocity is opposite tothe initial velocity (c). Change in momentum = m ( u - v )                                          =30 kg m / s (d).impulse = change in momentum = 30 kg m / s (e) Average force F = impulse / T                                = 14.7 N
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote