A ball of a mass m 0.5 kg is dropped from the height hi 1.5 m. It accelerates un
ID: 1730554 • Letter: A
Question
A ball of a mass m 0.5 kg is dropped from the height hi 1.5 m. It accelerates under the influence of gravity with negligible air resistance and rebounds back from the ground to a new height of ha 0.95 m. The time of the impact between the ball and the ground is At 0.0035 s. Find: (a) the impact speed of the ball (in m/s) before it hits the ground (1 point) (b) the take off speed of the ball (in m/s) right after it rebounds back from the ground (1 point): (c) the average force of the impact (in N) (1 point).Explanation / Answer
given
m = 0.5 kg
hi = 1.5 m
negligible air resistance
rebound height, h2 = 0.95 m
dt = 0.0035 s
a. speed of ball before it hits the ground = u
from work energy theorem
mgh = 0.5mu^2
u = sqrt(2gh) = 29.43 m/s
b. rebound speed = v
from work energy theorem
mgh2 = 0.5mv^2
v = sqrt(2g*hf) = 4.31729 m/s
c. change in momentum = m(v + u) = 16.8736454 kg m/s
hence average force = dP/dt = 4821.041545309 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.