Consider the LC circuit in the figure below. At t = 0, the current is I = 34 mA
ID: 1495803 • Letter: C
Question
Consider the LC circuit in the figure below. At t = 0, the current is I = 34 mA and the charge q on the capacitor is zero. (Assume C = 3,050 pF, and L = 16 mH.
(a) What is the energy stored in the inductor at t = 0?
__________J
(b) At some instant t1, the current will be zero. What is the charge on the capacitor at t1?
__________C
(c) Find t1. (There are many possible values of t1; find the one closest to t = 0.)
__________s
(d) Using the value of t1 from part (c), find the magnitudes of I and q at t = 3t1.
I = __________ A
q= __________ C
Explanation / Answer
given
at t = 0, I = 34 mA = 0.034 A
C = 3050 pF = 3.05*10^-9 F
L = 16 mH = 0.016 H
a) at t= 0,
UL = 0.5*L*I^2
= 0.5*0.016*0.034^2
= 9.25*10^-6 J
b) Apply conservation of energy
Q^2/(2*C) = (1/2)*L*I^2
==> Q = I*sqrt(L*C)
= 0.034*sqrt(0.016*3.05*10^-9)
= 2.38*10^-7 C
c) angular frequency, w = 1/sqrt(L*C)
= 1/sqrt(0.016*3.05*10^-9)
= 1.43*10^5 rad/s
it hapens at t = T/4
= (2*pi/w)/4
= pi/(2*w)
= pi/(2*1.43*10^5)
= 1.1*10^-5 s
d) I = 0 A
Q = 2.38*10^-7 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.