Two astronauts (figure), each having a mass of 76.0 kg, are connected by a d = 9
ID: 1496076 • Letter: T
Question
Two astronauts (figure), each having a mass of 76.0 kg, are connected by a d = 9.0-m rope of negligible mass. They are isolated in space, orbiting their center of mass at speeds of 4.50 m/s. (a) Treating the astronauts as particles, calculate the magnitude of the angular momentum of the two-astronaut system. kg middot m^2/s (b) Calculate the rotational energy of the system. kJ (c) By pulling on the rope, one astronaut shortens the distance between them to 5.00 m. What is the new angular momentum of the system? kg middot m^2/s (d) What are the astronauts' new speeds? m/s (e) What is the new rotational energy of the system? kJ (f) How much chemical potential energy in the body of the astronaut was converted to mechanical energy in the system when he shortened the rope?Explanation / Answer
part f: required eenrgy = 5.118 1.539
= 7.87 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.