Two crates of mass m_1 = 14 kg and m_2 = 9.4 kg are connected by a rope that pas
ID: 1496077 • Letter: T
Question
Two crates of mass m_1 = 14 kg and m_2 = 9.4 kg are connected by a rope that passes over a frictionless pulley of mass m_p = 8.4 kg and radius 0.20 m as shown in the figure below. (a) What force(s) can do work on both the masses and the pulley? (Select all that apply.) centripetal force gravity the rope spinning the pulley (b) Identify a system whose mechanical energy will be conserved. the rope and the blocks the pulley and the blocks the pulley and rope the pulley, rope and blocks (c) The crates are released from rest. Crate 1 falls a distance of h = 1.9 m, at which time its speed is V_f. Make a sketch showing the initial and final states of the system. no file selected (d) What are the total initial and final kinetic energies of the system? Express your answers in terms of V_f. (Use the following as necessary: h for the distance m_1 has fallen, g, m_1, m_2, m_p, and V_f. Do not substitute numerical values; use variables only.) KE_i = KE_f = (e) What is the final potential energy of the system? (Assume the initial potential energy is 0. Use the following as necessary: h for the distance m_1 has fallen, g, m_1, m_2, m_p, and V_f. Do not substitute numerical values; use variables only.) PE_f = (f) What is the final speed V_f of the crates? m/s (g) What is the final angular velocity of the pulley? rad/sExplanation / Answer
The answer for (a) part is THE ROPESPINNING THE PULLY
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.